המטבח בבית ישראלי

 

 

מאת:אדריכלית הפנים אופירה רייכקינד יצהרי

 

הדירה או הבית הישראלי מאופיינים בפתיחות מקסימאלית , באור טבעי ובחיבור מלא ,ברוב המקרים, בין הסלון , פינת האוכל והמטבח.

לרוב החיבור בין שלושת הפונקציות הללו נובע מצמצום המ"ר בדירות לטובת מספר חדרים רב ככל הניתן המאפשר לקבלן רווחים גבוהים יותר על כל מ"ר.

אבל, לטובת הקבלים ניתן לאמר שהם מתאימים את פתיחות החללים לדרישות הקונים.

המשפחה הישראלית אוהבת חללים פתוחים , שיראו את המטבח ומהמטבח שיראו את הסלון.

ההשקעה שמשפחה ממוצעת משקיעה בבית חדש או ישן ,בדרך כלל, חלקה הגדול מושקע במטבח ובסלון. אלה האזורים שבהם משתמשת המשפחה רוב הזמן, במקומות אלה מתאספים כולם ובמיוחד אזורים אלה משמשים לאירוח, ואנחנו אוהבים להראות לאורחים כמה השקענו בסלון ובמטבח.

האם זה נכון לחבר בין כל הפונקציות האלה?

אז כמו שכבר אמרתי, לא תמיד יש לנו אפשרות אחרת. דירה ממוצעת של ארבעה חדרים בקושי מכילה מקום מיוחד לפינת האוכל, המטבח בדרך כלל עומד על כ-8 מ"א והסלון  לא יותר 20-25 מ"ר.

עם נתונים כאלה עדיף לפתוח את החללים ככל האפשר ולתת לעין הצופה מרחב הסתכלות ארוך ורחב ככל שניתן.

בדירות מרווחות יותר עדין שומר העיצוב הישראלי על קשר העין בין הסלון למטבח ולעיתים קרובות המטבח הוא חלק בלתי נפרד מחלל המגורים.

לעיתים רחוקות מבקש ממני הלקוח להסתיר מעט את המטבח מטעמים שונים, הנפוץ ביותר הוא החשש שמא יראו את הבלגאן במטבח או החוסר רצון לדאוג ולסדר את משטחי השיש כשאורחים מגיעים..יש אפילו כאלה המרגישים חשופים כשהמטבח פתוח.

האם יש דרך ביניים? מצד אחד ,לשמור על חלל המטבח כיחידה בפני עצמה ומצד שני להשאיר את החללים גדולים ככל שניתן.

הדרך הפשוטה ביותר לקבל תוצאה כזו היא הנמכת תקרה בחלל המטבח. ניתן להנמיך תקרה בעזרת לוחות גבס ולנצל את ההנמכה לתאורה דקורטיבית נסתרת או גלויה.

ניתן להשתמש בחומרים נוספים להנמכה כמו: קורות עץ דמויות עץ מלא להקלה על המשקל או לאוהבים את המראה האותנטי בקורות עץ מלא. כמו כן, למראה מודרני יותר יש פתרונות בעזרת תקרת בריסול וקורות מגבס הצבועות בגוון וטקסטורה המדמה עץ.

תקרת הבריסול עשויה מחומרים גמישים הנמתחים מקיר לקיר או מקרניז גבס אחד למשנהו ויוצרים שיכפול של החלל במידה והחומר מבריק או מראה מאד מיוחד אחר ,תלוי באיזה מרקם וצבע משתמשים.

אפשרות נוספת להפריד את חלל המטבח מהסלון בלי להפסיד שטח היא, שימוש התאורה.

תאורה יכולה להשפיע מאד על מראה החלל . אם ניתן דגש מיוחד לתאורה דווקא בחלל הסלון ונבדיל אותה מהתאורה של המטבח שהיא לרוב יותר פונקציונאלית, נקבל גם בשעות הלילה הפרדה ויזואלית. עם זאת יש להקפיד שגוון האור המופק מגופי התאורה יהיה זהה בשני החללים.

אם כל זה עדין לא עונה על הרצון להסתיר קצת את המטבח, ניתן לבנות מחיצות המאפשרות מצד אחד להמשיך ולראות את שאר חלקי הבית ועם זאת ליצור איזו אינטימיות מסוימת.

המחיצות יכולות להיות עשויות מגבס כמו: עמודי גבס עם רווחים ביניהם בשילוב עם תאורה בכניסה למטבח, להתקין מחיצות מזכוכית דקורטיבית, מצוירת וכמובן מחוסמת או דלפק אוכל היוצר מחיצה,משמש לישיבה ומעניין בפני עצמו.

לכל בעיה כזו ניתן למצוא פתרון אבל העיקר שהאוכל מהמטבח יצא טעים!